Teknoloji, aynı enerji sınıfındaki iki ürünün tüketimlerini farklılaştırır…

Global markalar için A+ bir kalite standardına dönüşüyor

Enerji tasarrufu, tüketiciler açısından gayet doğaldır ki, öncelikle yüksek enerji maliyeti açısından önem taşıyor. Eski teknoloji ürünü, yüksek enerji tüketimine yol açan, beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri, elektrik faturalarının yükselmesine, aile bütçesinin ve satın alma gücünün olumsuz etkilenmesine yol açıyor. Giderek azalan enerji kaynakları açısından bakıldığında da, enerji tasarrufu yaşamsal bir zorunluluk haline gelmiş durumda. Bu nedenledir ki, kalkınmışlık düzeyi ve satın alma gücü yüksek pazarlarda, teknolojinin gelişimi enerji tasarrufuna öncelik tanıyor.

Beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri açısından, global markaların başlıca kalite standartları arasında A enerji sınıfı giderek yerini A+ ve daha düşük enerji sınıflarına doğru bırakıyor. Global markalar yerel pazarlarda yarattıkları rekabet ile yerel markaları da, düşük enerji tüketen ürünler üretmeye yönlendiriyor ve adeta zorluyorlar. Çünkü pazara sundukları son teknoloji ürünü yeni modellerle, tüketicinin bilinçlenmesini ve beklentilerini yükseltmelerini sağlıyorlar.

Boğaziçi İthalat olarak Türkiye Distribütörü olduğumuz White-Westinghouse ve SMEG markaları açısından baktığımızda, iki konunun altını çizmek gerekiyor. Birincisi, yeni bir buzdolabı, bulaşık ya da çamaşır makinesi veya fırın alırken, sadece enerji sınıfına değil, aynı zamanda tükettiği enerji miktarına da bakmak gerekiyor. White-Westinghouse ve SMEG, teknolojiye öncülük eden Ar-Ge çalışmaları sayesinde, kendi kategorilerinde aynı sınıfta yer alan benzer teknolojik özelliklere sahip diğer markaların ürünlerine oranla, daha düşük enerji tüketimi iddiasını ortaya koyuyorlar. SMEG birçok ürününde, enerji tüketimini günlük olarak 1 kilowatt’ın da altına çeken, A+, A++, AA ve AAA gibi enerji sınıflarına yönelirken, White-Westinghouse, yüksek hacimli üst klasman ürünlerinde dahi, geliştirdiği farklı teknolojilerle, diğer markaların daha alt klasmandaki ürünlerine göre daha az enerji tüketimi avantajı sunuyor. Örneğin, White-Westinghouse’un A+ enerji sınıfındaki yeni 3 kapılı buzdolabı modeli Trio, 780 litre ile en yüksek toplam iç hacme sahip olduğu halde, “enerji korumalı değişken hızda inverter kompresör” teknolojisi sayesinde, günde sadece 1,22 kilowatt enerji tüketiyor.Bilinçli tüketicilerin, beyaz eşyada, ihtiyaçlarına uygun ölçülerde ürünlere yönelmeleri kadar, kulaktan dolma bilgiler yerine teknolojideki gelişmelere itibar ederek, enerji tüketimi şeffaf marka ve modeller arasından tercih yapmaları, aynı ölçü ve özellikteki ürünleri karşılaştırarak karar vermeleri önem taşıyor.

© 2013 BOĞAZİÇİ İTHALAT , ALL RIGHTS RESERVED              |              Bookmark and Share

E - BÜLTEN ÜYELİĞİ                                                           SMEG Türkiye    SMEG Türkiye    Boğaziçi İthalat    SMEG Türkiye

En güncel gelişmeler ve en yeni haberler, bültenimize üye olan kullanıcılar için özel olarak gönderilecektir.